ورود هنرمندان

اعظم استیری، طراح نقاشی ‌دیواری «دختر هفتواد»:

مردم از تکرار برخی موضوعات، اشباع شده‌اند

اعظم استیری هنرمند و کارشناس نقاشی، گفت: مردم از تکرار بیش از حد برخی موضوعات آثار هنرهای شهری و پرداختن به چند موضوع محدود، اشباع شده‌اند.

به گزارش ستاد خبری «خانه بهار»، این هنرمند ضمن تأکید بر بافت مذهبی شهر مشهد و این‌که بعد معنوی، قابل تفکیک از انسان نیست، افزود: هر اندازه بخش معنوی یک اثر هنری قوی‌تر باشد، قادر به برقراری ارتباط قلبی عمیق‌تری با مخاطبان  خواهد بود.

وی در عین حال خاطر نشان کرد: تأکید و تکرار بیش از حد و اشاره مستقیم به نشانه‌های مذهبی، واکنش منفی مخاطبان را در پی خواهد داشت.

این هنرمند که دارای سابقه فعالیت چندین ساله در عرصه هنرهای شهری است، در ادامه سخنانش درباره جایگاه جشنواره هنر شهری مشهد، گفت: امسال با روی کار آمدن یک تیم جدید و باتجربه در مدیریت امور هنری شهرداری مشهد، رویداد «خانه بهار» فعالیت و فراخوان خود را با پیام تغییر و امید آغاز کرد و در مجموع شیوه برگزاری این دوره از جشنواره، نسبت به ادوار گذشته از سطح هنری بالاتری برخوردار بود. برگزاری مداوم این رویداد سبب پخته‌تر شدن آثار و افزایش حس رقابت در میان هنرمندان شده است.

استیری که طرح خود را در بخش نقاشی دیواری و نقش برجسته این دوره از جشنواره ارایه کرده است در خصوص این اثر گفت: عنوانی که برای این نقاشی دیواری در نظر گرفتم «دختر هفتواد» است که بر روی یکی از دیوار‌های تقاطع فارغ‌التحصیلان و بلوار معلم اجرا شده است.

وی در توضیح مفهوم این اثر افزود: موضوع این اثر، مستخرج از پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد اینجانب است. «هفتواد» به معنای هفت پسر، برگرفته از یکی از داستان‌های شاهنامه فردوسی است. داستان این نقاشی دیواری، حول محور جنگ بین خیر و شر و مقابله با ظلم و دادگری شکل گرفته و صحنه این رزم به ریشه تاریخی شهر بم کرمان باز می‌گردد.

استیری در ادامه خاطر نشان کرد: بر اساس استانداردهای دیوارنگاری و نقاشی‌ دیواری دارای سطوح وسیع، در این اثر، فرم‌ها ساده‌سازی شده و رنگ‌آمیزی کار با استفاده از رنگ‌های شاد صورت گرفته است.

وی ضمن بیان این‌که در حین اجرای اثر، شهروندان نظرات و احساسات خود را بی‌واسطه با ما بیان می‌کنند، تصریح کرد: مردم خواستار طرح‌های شاد و رنگی بر در و دیوارهای خاکستری شهر هستند.

این کارشناس نقاشی در ادامه گفت: مردم داستان‌های شاهنامه را دوست دارند و در این مدت با بازخورد‌های بسیار خوبی از سوی شهروندان روبه‌رو بودیم که نتیجه این استقبال و تشویق‌های مردمی، در ارتقاء کیفیت اجرای اثر نیز تاثیرگذار بود.

این هنرمند با اشاره به اهمیت موضوع جانمایی در اکران آثار هنرهای شهری، تصریح کرد: یک اثر هنر شهری در ارتباط با مکان و جغرافیا معنا می‌یابد و جانمایی مناسب کار، تأثیر مستقیمی بر میزان تأثیرگذاری و همچنین شیوه بیان آن اثر دارد.

استیری در ادامه سخنانش تأکید کرد: لازمه‌ برقراری ارتباط موفق با مخاطب، در نظر گرفتن سلایق طیف گسترده‌ای از مردم در عین توجه به ویژگی‌های زیبایی‌شناسانه کلی کار است. به‌طور قطع تمام تلاش یک هنرمند فعال در عرصه هنری شهری، ماندگار شدن اثر در یاد مردم است.

وی افزود: هنرمندان فعال در عرصه هنر شهری همواره باید در ارتباط با مردم قرار گیرند و از مسائل و واقعیت‌های روز جامعه شناخت کافی داشته باشند. به منظور دست‌یابی به این مهم، ضروری است یک هنرمند شهری علاوه بر مسائل علمی و عملی مرتبط با کار، با مباحث جامعه‌شناسی و روان‌شناسی نیز آشنایی کافی داشته باشد.

این هنرمند طراح با اشاره بر لزوم تداوم برگزاری چنین جشنواره‌هایی در طول سال، گفت: در صورتی‌که برگزاری جشنواره هنر شهری مشهد صرفأ به برگزاری سالانه در آستانه نوروز محدود نشود، چرخه‌ اقتصادی طیف گسترده‌ای از هنرمندان بومی همواره در جریان خواهد بود. نباید این نکته را فراموش کرد که طیف گسترده‌ای از هنرمندان در استخدام ارگان‌های دولتی یا مشغول تدریس در مراکز آموزشی نیستند و برای برخی از ایشان، شرکت و یا کار در چنین جشنواره‌هایی، به عنوان یک حرفه و شغل محسوب می‌شود.

اعظم استیری، در پایان بر لزوم تغییر زمان‌بندی جشنواره و انتقال برخی بخش‌ها به پیش از شروع فصل بارندگی‌‌ها تأکید کرد و گفت: زمان‌بندی یک ماهه علاوه بر ایجاد استرس، حداقل دو پیامد منفی در پی دارد؛ نخست این‌که به دلیل تداخل با فصل سرما و بارش‌ها، اجرا و نصب برخی از آثار را با سختی مواجه می‌کند و دوم این‌که به دلیل افزایش قیمت‌ها در آستانه سال نو، هنرمندان در تهیه مواد اولیه دچار مشکل می‌شوند.

 

 


نظرات :