ورود هنرمندان

سید محمدرضا ملائکه، خالق اثر «تونل نوری»:

هنرمند فعال در عرصه هنر شهری همواره باید در حال رشد و بالندگی باشد

سید محمدرضا ملائکه، طراح گرافیک و هنرمند مشهدی گفت: به‌طور کل، اگر هنرمند در زمینه فعالیت و تخصص هنری خود ایستایی و توقف داشته باشد، آثارش به‌مرور به ورطه تکرار خواهد افتاد.

به گزارش ستاد خبری «خانه بهار»، وی با بیان این مطلب، اظهار داشت: هنرمند فعال در زمینه هنرهای شهری باید در راستای فناوری‌های جدید، دائماً در حال به‌روز رسانی و تغییر باشد تا مسیری هموار، به سوی رشد و پویایی را طی نماید.

ملائکه که سابقه حضور در نمایشگاه‌های متعدد نقاشی و دوسالانه کاریکاتور موزه هنرهای معاصر را در کارنامه هنری خود دارد، امسال همزمان با نوروز، اثر «تونل نوری» را در مشهد اجرا نموده است.

وی در توصیف این اثر گفت: این المان سازه‌ای «پست مدرن» است که در بخش نورپردازی شهری فراخوان جشنواره هنر شهری مشهد، ارایه شد. این اثر ترکیبی از مربع‌های داخل هم ساخته شده است که به همراه نورپردازی خاص، بیانی تازه و نوآورانه از المان‌های شهری را ارائه می‌‌کند و سازه به گونه طراحی شده که مردم در هنگام گذر از پیاده‌رو، امکان عبور از داخل این «تونل نوری» را دارند.

ملائکه در خصوص جزئیات و مشخصات فنی اثر «تونل نوری» اظهار داشت: این کار، سازه‌ای است که بر پایه چهارچوب فلزی و ترکیب نورپردازی با نئوفلکس (شاخه‌های نوری) و پلکسی‌گلاس (ورق‌های شفاف) ساخته شده است. در این اثر پلکسی‌گلاس با جذب نور از سطح، آن‌را با شدت بیشتر به لبه‌های ورق فلزی انتقال می‌دهد.

این هنرمند نقاش و طراح گرافیک، ضمن اشاره به استقبال مردم از ایده‌های نو و خلاقانه، خاطر نشان کرد: طی سال‌های اخیر، نمادهای آشنایی همچون «هفت‌سین» تنها با تغییر متریال و فرم، بارها مورد استفاده قرار گرفته است و دیگر برای مردم جذاب نیست.

وی افزود: به‌منظور ایجاد حس امید و زندگی و دمیدن روح شادی و نشاط در شهر، نیازمند ساختارشکنی، حرکت‌های خلاقانه و مدرن هنری هستیم.

ملائکه با اشاره به جایگاه ویژه مشهد در زمینه هنرهای شهری، تصریح کرد: فضاسازی و زیباسازی شهر در آستانه بهار با بهره‌گیری از المان‌های هنری، سابقه‌ای بیش از ده ساله در مشهد دارد.

وی در ادامه متذکر شد: در صورتی‌که مقوله طراحی و ساخت المان‌های نوروزی هر ساله توسط گروه خاصی از هنرمندان صورت پذیرد، این جشنواره وارد سیکل معیوب تکرار ایده‌های گذشته شده و هر ساله شاهد آثار تکراری از افراد همیشگی خواهیم بود.

این هنرمند با اشاره به ضرورت استفاده از پتانسیل هنرمندان جوان و دانشجویان هنر تأکید کرد: در مشهد گنجینه‌ای از هنرمندان جوان خوش‌فکر با ایده‌های نو و ساختارشکنانه وجود دارد که باید به آن‌ها فرصت بیان ایده و مشارکت در فضاسازی شهر داده شود.

وی ادامه داد: عدم توفیق در جذب هنرمندان جوان و فکرهای نو، باعث هدر رفت بودجه و صرف هزینه‌های گزاف، بدون بازده مثبت خواهد شد.

خالق المان «تونل نوری» در بخشی دیگر از سخنانش مهم‌ترین ویژگی یک هنرمند را نوع نگاه او در عرصه هنر دانست و متذکر شد: هنرمندی ماندگار خواهد شد که همواره حرف نو و ایده‌ای جدید برای خلق آثار تازه و خلاقانه داشته باشد.

ملائکه که امسال نخستین حضورش را در جشنواره هنر شهری مشهد تجربه می‌کند، خاطر نشان کرد: امسال با تغییر مدیریت‌ها، رویداد «خانه بهار» نگاهی نو و امیدبخش را در بین هنرمندان و اهالی هنر ایجاد کرد که این رویکرد در جذب بیشتر هنرمندان جوان‌تر و بالا رفتن درصد مشارکت هنرمندان در این جشنواره بسیار مؤثر بود.
 


نظرات :