ورود هنرمندان

سید مصطفی حسینی‌پور، خالق اثر «زورخانه‌ای به وسعت شهر»:

استفاده از نمادهای ورزش باستانی در مبلمان شهری

سید مصطفی حسینی‌پور، طراح اثر «زورخانه‌ای به وسعت شهر» گفت: امسال برای نخستین‌بار و همزمان با نوروز، به شکلی خلاقانه و جذاب از نمادهای ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای در مبلمان شهری مشهد استفاده کردیم.

به گزارش ستاد خبری «خانه بهار»، سید مصطفی حسینی‌پور با بیان این مطلب، اظهار داشت: بخشی از عناصر و مبلمان شهری که با کارکرد ایجاد سدمعبر جهت جلوگیری از ورود خودروها در معابر تعبیه می‌شوند، با اندکی تغییر شکل، نقشی مفهومی‌تر و زیباتر خواهند یافت.

هنرمند طراح اثر «زورخانه‌ای به وسعت شهر» در ادامه افزود: در این اثر، با هدف فرهنگ‌سازی و آشنایی نسل جوان با ورزش‌های باستانی و آیین پهلوانی، از «میل» به‌ عنوان یکی از نمادهای شاخص این ورزش استفاده شده است.

وی در باب ویژگی‌های فنی این اثر که در بخش آذین‌بندی و تزئینات شهری رویداد «خانه بهار» پذیرفته شد، گفت: اثر مذکور با استفاده از متریال فلز ساخته شده و بر روی آن به‌صورت دستی نقاشی صورت گرفته است. این میل‌ها در برخی از معابر پر رفت‌آمد شهر همچون چهارراه احمدآباد و خیابان‌های رضا و ابوذر غفاری به‌‌صورتی نو و جذاب جایگزین راه‌بند‌ها و موانع میله‌ای و سنگی موجود در این معابر شده‌اند.

این هنرمند و دانشجوی کارشناسی‌ارشد برق، ضمن اشاره به اهمیت جایگاه مبلمان‌ شهری در زیباسازی و فضاسازی شهری، خاطر نشان کرد: امروزه مبلمان شهری در جوامع پیشرفته به بخش مهمی از هویت شهری و فرهنگ یک شهر تبدیل شده است. عناصر شهری به دلیل فراوانی و کاربردی بودن به‌صورت مستقیم با عموم مردم و شهروندان در ارتباط بوده و به شهرها روح می‌بخشند.

وی افزود: مبلمان شهری علاوه بر پاسخگویی به نیازهای انسانی و افزایش رضایت استفاده‌کنندگان موجب شکل‌دهی منطقی محیط و زیبایی فضای شهری خواهد شد و بر همین اساس طراحی و نصب آثار هنری مرتبط با این مقوله از اهمیت بسزایی برخوردار است.

حسینی‌پور، در بخش دیگری از سخنانش در باب کیفیت آثار این دوره از رویداد «خانه بهار» گفت: مجموع آثار هنری ارائه شده در جشنواره امسال از سطح کیفی بالاتری نسبت به ادوار گذشته برخوردار بودند.

هنرمند سازنده اثر «زورخانه‌ای به وسعت شهر» خاطر نشان کرد: آثار تزئینات شهری به دلیل پراکندگی و ویژگی تکثیرپذیری، تأثیرگذارتر بوده و نقش مهمی را در فرهنگ‌سازی و افزایش رضایت‌مندی شهروندان ایفا می‌‌کنند.

این هنرمند فعال در عرصه هنرهای شهری در ادامه گفت: مقوله آذین‌بندی و تزئینات شهری به تازگی جایگاه واقعی خود را در میان بخش‌های جشنواره هنر شهری مشهد یافته است و هنوز در گام‌های نخست هستیم، اما با این وجود و علی‌‌رغم نوپا بودن این عرصه در مشهد، امسال شاهد ارائه آثار خلاقانه فراوانی بودیم که نوید آینده‌ای درخشان را برای زیباسازی شهر در سال‌های آینده می‌دهد.

وی در ادامه متذکر شد: هنر شهری در مشهد جایگاه قابل قبولی کسب کرده و زائرین و مجاورین هر ساله چشم انتظار وقوع اتفاقات نو و خلاقانه‌تری هستند. به‌طور قطع در صورت تعامل بیشتر میان مدیران شهری و هنرمندان، شاهد رخدادهای شگفت‌انگیزی در سال‌های آینده خواهیم بود.

سید مصطفی حسینی‌پور، ارائه فراخوان «خانه بهار» به صورت دیجیتال و الکترونیکی را یکی از نقاط قوت این رویداد هنری برشمرد و در پایان خاطر نشان کرد: جشنواره‌ امسال با آغازی حرفه‌ای، فراخوانی ساختارشکنانه و نگاهی حرفه‌ای همراه بود. استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی و پخش زنده مراحل دریافت آثار و جلسات داوری در اینترنت، نشان از تلاش قابل تقدیر دست‌اندرکاران در جهت برگزاری هرچه شفاف‌تر و بهتر این دوره از جشنواره داشت.
 


نظرات :