ورود هنرمندان

فاطمه ارکیان، خالق اثر «چیدمان پرنده»:

هنرهای شهری تلاشی برای ارتقای سطح سواد بصری شهروندان است

فاطمه ارکیان، هنرمند مجسمه‌ساز گفت: پرداختن به هنرهای شهری، تلاشی برای ارتقای سطح سواد بصری شهروندان است.

به گزارش ستاد خبری «خانه بهار»، وی با تأکید بر لزوم افزایش کیفیت آثار هنرهای شهری افزود: هنرهای شهری بستر مناسبی را جهت ارتباط بی‌واسطه هنر با شهروندان فراهم آورده و بر تغییر ذائقه و سطح سواد بصری ایشان تأثیر مستقیم دارد.

این هنرمند که دارای سابقه طراحی و اجرای المان‌های هنری در دیگر شهرهای کشور است، امسال برای نخستین‌بار در جشنواره هنر شهری مشهد شرکت کرده و اثر خود با عنوان «چیدمان پرنده» را در بخش تزئینات شهری و آذین‌بندی همزمان با نوروز 97 در خیابان احمدآباد اجرا نموده است. 

ارکیان با اشاره مختصر به مفهوم مورد نظر در این اثر گفت: «چیدمان پرنده» ترکیبی از پرندگان و تخم‌های رنگین کوچک و بزرگ است که بر روی چمن جانمایی شده است. این پرندگان مهاجر بر روی تخم‌هایی با هویت‌های متفاوت آرمیده‌اند. این‌که تخم‌‌ها مربوط به پرندگان دیگری‌‌اند، برای پرندگان مهاجر اهمیتی ندارد. آن‌ها تنها در اندیشه‌ به ثمر رساندن تخم‌ها و زایش پرندگان جدید هم‌زمان با بهار هستند.

این هنرمند در ادامه در خصوص مشخصات فنی کار بیان داشت: در ساخت این اثر از متریال فایبرگلاس استفاده شده است و هدف از کاربرد نمادهای آشنای نوروز مانند تخم‌مرغ‌‌های رنگین، چمن، پرندگان، سفر و انتظار این است که مفهوم بهار به‌خوبی به بیننده القاء گردد.

فاطمه ارکیان افزود: عناصر بصری به‌کار رفته در این اثر، از ریتمی آهنگین و نوعی تضاد رنگی و فرمی برخوردارند که مفهوم عمیق‌تری را به بیننده منتقل می‌کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش ضمن تقدیر از انتشار فراخوان جامع و برنامه‌ریزی منظم این دوره از جشنواره هنر شهری مشهد، بیان داشت: امسال تصمیم گرفتم تجربه‌ای هنری در مشهد داشته باشم و در هنگام بررسی آثار متوجه نگاه گسترده داوران و مسئولان این دوره از جشنواره در پذیرش آثار هنرمندان غیربومی شدم.

ارکیان در ادامه گفت: در این دوره از رویداد «خانه بهار»، استفاده مناسب از امکانات فضای مجازی، اطلاع‌رسانی سریع و پخش زنده روند برگزاری جشنواره و به‌خصوص جلسات داوری، موجب شد تا شور و اشتیاقی دو چندان در میان هنرمندان ایجاد گردد.

این هنرمند مجسمه‌ساز در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به ارتقای سطح کیفی آثار این دوره از جشنواره، بیان داشت: در ادوار گذشته، با درصد بالایی از آثار بزرگ‌نمایی شده صرف، غیر مفهومی و فرمالیستی روبه‌رو بودیم که مورد پسند جامعه هنری قرار نمی‌گرفت. به‌نظر می‌رسد با تحلیل نظرسنجی‌ها و پژوهش‌های کارشناسی، امسال چنین رویکردی کاهش یافته و این جشنواره بیشتر به سمت انتخاب آثار هنری مفهومی و تفکر برانگیز پیش رفته است.

وی در ادامه تصریح کرد: شهروندان مشهدی و مهمانان نوروزی به‌عنوان مخاطبان هدف «خانه بهار»، از سطح سلیقه و سواد بصری متفاوتی برخوردار هستند. این رسالت هنرمندان و مدیران شهری است که این مخاطبان را به نحوی آموزش داده و تربیت کنند که از زیبایی و هنر واقعی لذت ببرند.

این هنرمند با اشاره به نحوه عرضه اثر هنری در شهر متذکر شد: یک اثر شهری نباید آنقدر سخت و پیچیده باشد که عامه شهروندان از درک آن عاجز باشند و نه آن‌قدر سهل و راحت که ایشان را به تفکر وا ندارد.

ارکیان در خصوص جایگاه تخصص و تحصیلات عالیه برای هنرمندان فعال در عرصه هنر شهری گفت: گرچه دارا بودن اطلاعات دانشگاهی و علمی برای یک هنرمند شهری بسیار مفید است، اما شرط لازم و ضروری نیست. هنر، بیش از تحصیلات دانشگاهی، با حس زیبایی‌شناختی فرد در ارتباط است که البته این حس با تحصیلات ارتقاء یافته و چارچوب علمی می‌یابد.

فاطمه ارکیان در بخش پایانی سخنانش با ابراز امیدواری جهت تداوم برگزاری رویداد «خانه بهار»، گفت: امیدوارم در سال‌های آینده مشهد همچنان این مسیر را قدرتمند‌تر از قبل ادامه داده و هر ساله شاهد خلق و نصب آثار ارزشمند هنری بیشتری در این شهر باشیم.


 


نظرات :