ورود هنرمندان

مسلم ماروسی، خالق اثر «انعکاس باغچه»:

رویداد «خانه بهار»، از مهاجرت هنرمندان به مرکز جلوگیری می‌کند

مسلم ماروسی، هنرمند مجسمه‌ساز و نقاش معتقد است: استمرار برگزاری جشنواره هنر شهری مشهد در طول سال و حمایت از هنرمندان بومی، از مهاجرت و کوچ بیشتر هنرمندان به پایتخت جلوگیری کرده و سبب آشتی مجدد و بازگشت دوباره ایشان به مشهد خواهد شد.

به گزارش ستاد خبری «خانه بهار»، این هنرمند گفت: هنرمند نسبت به زادگاه خود تعلق‌خاطر دارد اما زمانی‌که به هنرش ارج نگذارند، دلسرد و ناامید، مجبور به ترک دیار خواهد شد.

وی افزود: برخی عملکردها، کاهش انگیزه هنرمندان پیشکسوت که ستون‌های استوار هنر مشهد هستند را در پی دارد. تکیه صرف بر هنرمندان جوان و نوپا و عدم استفاده از ظرفیت‌های هنرمندان نام‌آور، ضربه بزرگی به آینده هنری مشهد وارد خواهد آورد.

ماروسی که سابقه چندین ساله فعالیت در عرصه هنرهای شهری را در کارنامه هنری خود دارد، امسال اثر «انعکاس باغچه» را با همکاری حسین درخشانی در بخش تزئینات شهری و آذین‌بندی رویداد «خانه بهار» طراحی و اجرا نموده است. به‌ یادماندنی‌ترین اثر او که در نوروز 89 در میدان استقلال جانمایی شد، المان نوستالژیک «دوچرخه پدری» بود که همچنان در بوستان وکیل‌آباد مشهد پابرجاست.

وی در توضیح اثر «انعکاس باغچه»، بیان داشت: کارکرد این اثر آئینه‌ای شکل با فرم‌های اسلیمی، در زمینه بازتاب نور است. این سازه، در طی روز نور خورشید را جذب کرده و در شب، نورهای محیط را منعکس می‌کند. این اثر هنری در عین سادگی، از اجرایی خلاقانه برخوردار است و فضای بتنی، خاکستری و خشن زیر پل‌ها را متحول می‌کند.

ماروسی با اشاره مختصر به شیوه ساخت و اجرای این اثر شهری، گفت: این سازه با استفاده از متریال کامپوزیت ساخته شده و در ابعاد یک در دو متر، به تعداد ۶ عدد تکثیر شده است.

این هنرمند با سابقه در عرصه هنرهای شهری در بخش دیگری از سخنانش، ضمن تأکید بر اهمیت بهره‌گیری از هنر به منظور زیباسازی چهره شهر در آستانه بهار، متذکر شد: متأسفانه این ‌تکاپو و هزینه‌ها، ناپایدار بوده و شهر تنها تا انتهای بهار چهره‌ زیبای خود را حفظ خواهد کرد. در حالی‌که مشهد در طول سال پذیرای مسافران و میزبان زائران بی‌شماری بوده و شایسته است توسط متولیان امر تدبیری اندیشیده شود تا این زیبایی و نشاط به‌صورت دایمی و در تمام طول سال حفظ گردد و ما شاهد مشهدی به مراتب زیباتر از سال‌های قبل باشیم.

مسلم ماروسی ضمن بیان این‌که هنرمند باید پیشرو بوده و همواره یک قدم فراتر از مخاطب گام بردارد، گفت: نگاه هنرمند به جامعه و محیط پیرامون فراتر از دید یک فرد عادی است، لذا آثاری که ارائه می‌کند باید فرهنگ‌ساز بوده و سبب ارتقاء سواد بصری مخاطب را فراهم آورد. متأسفانه در سال‌های اخیر برخی از هنرمندان برخلاف این مسیر، نگاه رو به عقب داشته و صرفا به دنبال یافتن علائق سطحی و معمولی مردم هستند تا مطابق با آن‌ها به طراحی و خلق یک اثر شهری بپردازند.

این هنرمند مجسمه‌ساز و نقاش ادامه داد: در حال حاضر بخش اعظم فرهنگ‌سازی مخاطبان به وسیله رسانه‌های غربی صورت می‌گیرد و مردم این الگوها را به‌ عنوان «مد» برداشت می‌کنند. در این میان، هنرهای شهری به دلیل ارتباط مستقیم و بی‌واسطه با شهروندان، به‌ عنوان یکی از شیوه‌های تقابل با این رویکرد، می‌تواند مسبب ارتقاء فرهنگ اصیل ایرانی باشد.

وی تأکید کرد: پرداختن به نوستالژی‌ها و خاطرات گذشته و بیان آن‌ها در قالب آثار هنر شهری با نگاهی نو و بیانی مدرن، در همین راستا صورت می‌گیرد تا مردم با یادآوری فرهنگ کهن خود، آن‌‌ها را برای نسل جوان بازگو کنند.

هنرمند خالق المان‌های نوروزی ضمن بیان این مطلب که مشهد توانسته جایگاه بالایی در عرصه‌ هنرهای شهری در کشور کسب کند، گفت: حفظ این جایگاه رفیع، نیازمند حمایت بیشتر و همه جانبه از هنرمندان بومی است.

مسلم ماروسی در پایان، ارتقاء هنر شهری ایران را نیازمند سرمایه‌گذاری بلندمدت و فرهنگ‌سازی ریشه‌ای دانست و خاطر نشان کرد: بخشی از این حمایت‌ها با هدف گسترش دیدگاه‌های مدرن و پرورش ذهن خلاق هنرمندان، می‌تواند در قالب سفرهای مطالعاتی به کشورهای دیگر تدارک دیده شود.
 


نظرات :